CALENDER

Här hittar ni distriktets kommande evenemang, mötestider för alla klubbar i distriktet
och en Rotarykalender med olika teman för alla månader.

Rotary calender

JULI

1 juli - Rotaryåret startar

AUGUSTI

Membership and New Club Development Month

SEPTEMBER

Basic Education and Literacy Month

OKTOBER

Economic and Community Development Month
24 oktober - Världspoliodagen

NOVEMBER

Rotary Foundation Month
TIPS! Skicka klubbens bidrag till Rotary Foundation

DECEMBER

Disease prevention and Treatment Month
10 december - FN dagen

JANUARI

Vocational Service Month

FEBRUARI
Peace and Conflict Prevention/Resolution Month
23 februari - Rotarys Årsdag
MARS

Water and Sanitation Month

APRIL

Maternial and Child Health Month
MAJ

Youth Service Month

JUNI

Rotary Fellowship Month

30 juni - Rotaryåret slutar

Meeting time for the clubs

MONDAY
11:45  STENUNGSUND, Södra Stenungsön 106,  Stenungsund
11:45  STRÖMSTAD RK, Ångbåtskajen 4, Strömstad
12:00  ALINGSÅS-NOLHAGA, Bankgatan 1, Alingsås
12:00  LANDVETTER-RÅDA, Långenäs 150, Mölnlycke
12:00  ULRICEHAMNN, Nygatan 36, Ulricehamn
12:00  VARBERG-GETAKÄRR, Kungsgatan 24, Varberg
12:15  BORÅS-SÖDRA, Yxhammarsgatan 30, Borås
12:15  GÖTEBORG, Kungsportsavenyn 24, GÖTEBORG
12:15  KUNGÄLV-MARSTRAND, Gamla Torget 2, Kungälv
12:15  MAJORNA GÖTEBORG, Adolf Edelsvärds gata 5, Göteborg
12:15  SÄFFLE, Olof Trätäljagatan 2, Säffle
12:30  GÖTEBORG-FRÖLUNDA, AO Elliotsväg 10, Göteborg
12:30  GÖTEBORG-LÅNGEDRAG, Talattagatan 10, V Frölunda
17:00  ALE, Vikenvägen 295, Bohus
17:30  GÖTEBORG-HOVÅS, Golfbanevägen 17, Hovås
18:00  GÖTEBORG-POSEIDON, Lennart Torstenssonsgatan 3, Göteborg
18:00  MUNKEDAL, Håby, Munkedal
18:15 MELLERUD, Tingshusgatan 1, Mellerud
18:30 GBG Poseidon Rotaract, Lennart Torstenssons gata 3,  Göteborg
18:30 KUNGSHAMN, Varvsgatan 9, Kungshamn
18:30 MARK, Brättingstorpsvägen 28, KINNA
19:00 LJUNGSKILE, Valdemar Svenssons v. 11, Ljungskile

TUESDAY
08:00 ÅMÅL-TUPPEN, Kungsgatan 9,  Åmål
11:45 PARTILLE, Arenatorget 2, Partille
12:15 BORÅS, Hallbergsplatsen 2, Borås
12:15 GÖTEBORG-MARIEHOLM, Packhusgatan 8, Göteborg
12:15 GÖTEBORG-ÖRGRYTE, Parkgatan 55, Göteborg
12:15 MÖLNDAL-KÅLLERED, Åbyvägen 2-12, Mölndal
17:00 LERUM, Hedeforsvägen 58, Lerum
18:30 KUNGÄLV, Gamla Torget 2, Kungälv 

WEDNESDAY
12:15 BORÅS-VÄSTRA, Hallbergplatsen 2, Borås
18:00 KUNGSBACKA-CITY, Storgatan 35, Kungsbacka

THURSDAY
12:00 BORÅS-ÖSTRA, Yxhammarsgatan 30, Borås
12:00 GÖTEBORG-LINDHOLMEN, Lindholmsplatsen 1, Göteborg
12:00 VÄNERSBORG, Kungsgatan 15, Vänersborg
12:15 GÖTEBORG-GAMLESTADEN, Södra Vägen 20, Göteborg
12:15 UDDEVALLA-SKANSEN, Riverside, Museigatan 2, Uddevalla
17:30 GÖTEBORG-KRONHUSET, Berzeliigatan 18, Göteborg
18:30 BENGTSFORS, Karlsbergsv 3, Bengtsfors
19:00 KIND, Uddebo
19:00 ORUST, Morlanda 135, Ellös

FRIDAY
07:00 ÖCKERÖARNA, Stranden 14, Öckerö
07:15 BORÅS-VISKAN, Yxhammarsgatan 29, Borås
07:15 MÖLNDAL, Christina Halls väg, Mölndal
07:15 VARBERG-BOCKSTEN, Kungsgatan 24, Varberg
07:15 VÄNERSBORG-AURORA, Kungsgatan 15, Vänersborg
07:30 GÖTEBORG-CITY, Skeppsbroplatsen 1, Göteborg
07:30 GÖTEBORG-SÄVE, Gamla Tingstadsgatan 1, Göteborg
07:30 GÖTEBORG-VINGA, Klippan 1, Göteborg
08:00 LERUM-ASPEN, Aspenäsvägen 12, Lerum
11:30 KUNGSBACKA-SÄRÖ, Storgatan 1, Kungsbacka
11:45 VÅRGÅRDA-HERRLJUNGA, Kungsgatan 45, Vårgårda
12:00 ALINGSÅS, Bankgatan 1, 441 30 Alingsås
12:00 GÖTEBORG-ÄLVSTRANDEN, Adolf Edelsvärds gata 5, Göteborg
12:00 TANUM, TanumStrand, Grebbestad
12:00 UDDEVALLA-BYFJORDEN, Museigatan 2, Uddevalla
12:00 ÅMÅL, Kungsgatan 9, Åmål
12:15 GÖTEBORG-KUNGSPORTEN, Nellickevägen 22, Göteborg
12:15 MARK-KINNABORG, Öresjövägen 46, Örby
12:15 TROLLHÄTTAN, Storgatan 47-49, Trollhättan
12:15 VARBERG, Kungsgatan 24, Varberg
12:30 GÖTEBORG-ANGERED, Hjällbo Lillgata 1, Angered