distriktsfunktionärer 2021-2022

Distriktsrådet är en supportfunktion för klubbarna dit de kan vända sig, förslagsvis genom sin assisterande guvernör - AG, för att få råd, för att dela kloka idéer och i de fall de kanske till och har utmaningar som de kan behöva ha hjälp med. Distriktsrådet träffas 5-6 gånger/år då de avhandlar saker inom respektives ansvarsområde. Mötet tar ca 2,5 timme/gång.

Distriktsstyrelsen 21-22

DISTRIKTSGUVERNÖR

Lena Liljenhed Ekman
ekmanlena029@gmail.com
070-272 77 37
Facebook: Lena L Ekman 




distriktssekreterare 

Anders Bergström
andersbergstrom@telia.com
0705 27 96 56

distriktsskattmästare

Stefan Olinder
stefan@olinderredovisning.se
0703-320931


Övriga funktionärer i distriktsrådet

Rotex / Adjungerad i distriktsstyrelsen

Josephine Lindberg

Biträdande distriktssekreterare

Gustav Hoorn

ipdg

(Immediate Past District Governor)
Ulla-Britt Andreasson
u.b.andreasson.rotary@gmail.com
070-772 12 94

DGE

(District Governor Elect)
Thomas L Olsson
thomas.l.olsson@toolresult.se
070-865 17 10

DGN

Ej Tilsatt

Assisterande guvernörer

Region 1

Conny Leinstedt 
leinstedt@gmail.com
070-335 24 62
Bengtsfors, Kungshamn, Mellerud, Munkedal, Strömstad, Säffle, Tanum, Åmål, Åmål Tuppen, Åmål Rotaract Ugglan, Uddevalla Byfjorden, Uddevalla Skansen




REgion 2

Per Frykner
per@frykner.net                                                                     

Ale, Ljungskile, Orust, Trollhättan, Vänersborg, Vänersborg Aurora




Region 3

Juanita Bjursell
jbjursell@gmail.com                                                                        
Kungälv, Kungälv- Marstrand, Lerum, Lerum-Aspen, Partille, Stenungsund,

Region 4A

Jan-Peter Idström jp.idstrom@outlook.com                                                     
Göteborg City, Göteborg-Gamlestaden, Göteborg-Kungsporten, Gothenburg International Rotary Club Lindholmen , Göteborg-Örgryte, Öckeröarna RK, Göteborg-Angerd, Göteborg-Vinga, Göteborg-Älvstranden, Göteborg Majorna-Frölunda RK





Region 4B
Leif Norberg
norberg_leif@hotmail.com                                                                          
Göteborg-Säve, Göteborg, Göteborg- Marieholm, Göteborg-Poseidon, Göteborg-Långedrag, Göteborg- Hovås, Göteborg-Kronhuset, Göteborg Rotaract Poseidon


Region 5

Maria Ekbrand

rotary.maria.ekbrand@gmail.com                        


Alingsås, Alingsås-Nolhaga, Borås, Borås-Viskan, Borås Östra, Kind, Mark, Mark-Kinnaborg, Ulricehamn, Vårgårda-Herrljunga




Region 6

Stig Ottoson
stig.ottosson@tervix.se                                                                                          
Kungsbacka City, Kungsbacka- Särö, Landvetter- Råda, Mölndal, Mölndal-Kållered, Varberg, Varberg-Bocksten, Varberg-Getakärr


Ordförande PR och kommunikation

Carina Ridenius
carina.ridenius@gmail.com
0706-260927

PR - Webb

Stefan Sjö
web@rotary2360.se
0706-95 76 15

pr och kommunikation

Fredrik Borre
fredrik.borre@hotmail.se

PR och kommunikation

Gudrun Bragadottir
gudrun.bragadottir@avondale.se

Ordförande medlemsutveckling
Club Visioning

Jerry Brattåsen
jerry@brattasen.se
070-550 19 09

Medlemsutveckling

Selma Pacariz
selmapacariz@outlook.com

RLI - Rotary Leadership institute

Per Frykner
per@frykner.net

rotary foundation

Peter Gunnarson
rotary.gunnarson@telia.com
070-542 72 20

rotarys läkarbank
Britt Lindau

finanskommittén

Margareta Lundin Carlsson
mcl_hem@hotmail.com

rotary friendship exchange

Anni Davidson
anni.davidson@inge9sus.com
070-892 24 94


DITS - Distriktets IT samordnare

DITS / SRS / Polaris

Christer Wecke
christer.wecke@gmail.com

DITS / Clubadmin/Polaris
Lagråd

Ulf Andersson
ulf.andersson@amil.se
073-654 54 02

DITS

Björn-Ola Kronander
e-post
telefon

DITS - Clubrunner

Lars Stålheim 
e-post
telefon


Övrigt

rotary peace fellowship

Lena Liljenhed Ekman
lena.ekman@rotary.se

rotaract

President: Sarah Dhaiby
Vice: Bojana Lozovic
Skattmästare: Christian Manthey
Sekreterare: Marina Brezak

Polio Plus

Per Hagling